Astronomia i Kosmos
Strona główna >> Łowcy Zaćmień >> Całkowite zaćmienie Słońca - Madagaskar 2001
R E K L A M A :

(1kB)

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA Madagaskar 2001 - MARCIN SIENKO


8 czerwca 2001 roku wyruszyłem jako fotograf "łowca zaćmień" na moją trzecią wyprawę fotograficzną na zaćmienie słońca. Moje doświadczenie i wiedza z poprzednich wypraw okazały się konieczne w uczestniczeniu i realizacji tak dalekiej i pełnej wyzwań wyprawy. Pierwotnie przygotowywałem się do wyprawy w Zambii (Lusaka) lecz ostatecznie poleciałem na Madagaskar jako członek ekspedycji Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach), gdzie także zaćmienie występowało. Przygotowania do wyprawy trwały prawie 12 miesięcy i obejmowały przygotowanie sprzętu fotograficznego i astronomicznego, efemerydy i mapy zaćmienia, obliczenia i testy fotograficzne przed wyjazdem, kompletowanie ekwipunku, planowanie trasy wyprawy i poszukiwanie sponsorów.

Dotarcie ze stolicy Madagaskaru (Antananarivo) do docelowego miejsca obserwacji zajęło nam prawie 4 dni. Droga wiodła przez przepiękne krajobrazowo miejsca "czerwonego lądu" - nazywanego tak z racji przepięknego koloru ziemi. Madagaskar to wspaniały przykład wyspy o dużej różnorodności krajobrazowej zmieniającej się praktycznie co kilkadziesiąt kilometrów. Zróżnicowanie krajobrazowe ściśle powiązane było ze specyficznymi warunkami mikroklimatycznymi, rodzajem upraw, ubiorem mieszkańców a nawet drobnymi różnicami językowymi w podstawowych zwrotach. Wreszcie 17 czerwca dotarliśmy do miejscowości Ihosy położonej już w pasie całkowitego zaćmienia słońca. Tego samego dnia wyruszyliśmy na poszukiwanie dogodnego miejsca obserwacji. Wybraliśmy płaskowyż oddalony o 19 km na południowy zachód od Ihosy, na wysokości 1150 m n.p.m., gdzie udaliśmy się następnego dnia i założyliśmy bazę obserwacyjną. Kolejne dni przed zaćmieniem poświęcaliśmy na rozkładanie i testowanie sprzętu fotograficznego, astronomicznego i meteorologicznego oraz nocne obserwacje astronomiczne nieba południowego. ... 21 czerwca 2001 Dzień Całkowitego Zaćmienia Słońca. Dziś w nocy niebo pokrywały gęste chmury, które ustąpiły dopiero w godzinach przedpołudniowych. ... minęło południe... Jest bardzo słonecznie, ale nad horyzontem cały czas są chmury. ... Od samego rana trwały żmudne czynności przygotowania do zaćmienia rozkładania i ustawiania sprzętu i niecierpliwe oczekiwanie ... wreszcie trochę się wypogodziło. 2000mm ogniskowej, filtr słoneczny, jasna matówka mojego aparatu ... "jest pierwszy kontakt" - krzyknąłem - 15:16 (czasu Malgaskiego), i zaczęło się, pierwsze zdjęcia i obserwacje. ... Pogoda nawet dopisywała ale cały czas przez niebo przeplatały się drobne chmurki. Wiatr skutecznie i szybko oczyszczał niebo, ale niestety tuz przed faza całkowitą wiatr osłabł, ochłodziło się i zaczęło przybywać chmur. Wyciszenie wiatru trwało tak szybko, że jeszcze 5 minut przed faza całkowitą prawie pewnym było, że faza całkowita będzie widoczna. Niestety wzrost zachmurzenia następował tak dramatycznie szybko, że przemieszczanie się nie miało sensu, ponieważ zaćmienie było nisko nad horyzontem, więc aby trafić na obszar pogody musielibyśmy jechać kilkadziesiąt kilometrów, na co nie było już czasu. (Jak się później okazało najbliżej widoczna faza całkowita była około 30 kilometrów od naszej bazy i to widoczna tylko na chwilę). Po fazie całkowitej jeszcze przez 35 minut słońce było schowane za gigantyczną chmurą, a później pokazywało się między chmurami. Dopiero tuż przed zachodem, słońce było widoczne w całej okazałości. Mimo wszystko, dla mnie zaćmienie wciąż trwało, a program fotograficzny wykonywałem aż do ostatniego promienia słońca po zachodzie. Najpiękniejszym i najbardziej zapierającym widokiem dla mnie był zachód za horyzont zaćmionego jeszcze słońca, który długo pozostanie mi w pamięci i będzie zachętą do mojej kolejnej wyprawy do Afryki na całkowite zaćmienie słońca 4 grudnia 2002 roku.

Informacje o zaćmieniu:
Całkowite Zaćmienie Słońca 21 czerwca 2001 roku

Współrzędne miejsca obserwacji:
szerokość: 22°27'S
długość: 46°02'E
wysokość: 1150 m n.p.m.
Czas trwania fazy całkowitej: 2m 32s.

Zjawisko Czas UT Wysokość Słońca nad horyzontem
Początek zaćmienia częściowego 12:15:44 23.5°
Początek zaćmienia całkowitego 13:27:19 10.0°
Środek zaćmienia całkowitego 13:28:35 9.7°
Koniec zaćmienia całkowitego 13:29:51 9.5°
Koniec zaćmienia częściowego 14:32:06 -3.3°


Aby uzyskać czas obowiązujący w Polsce należy do czasu UT dodać 2 godziny. Aby uzyskać czas obowiązujący na Madagaskarze należy do czasu UT dodać 3 godziny.

CAŁKOWITE ZAĆMIENIE SŁOŃCA Madagaskar 2001 - galeria

Copyright © by Astronomia i Kosmos